Med Knut Jørgen Røed Ødegaard og kona Anne Mette Sannes i spissen, gikk 100 personer på jakt etter det som kan være Norges største meteoritt lørdag.
I oktober i fjor, rett før midnatt, fr en lyssterk ildkule over Sør-Norge. Nær Jotunheimen ble det observert et sterkt lys, og på bakgrunn av mange hundre observasjoner er et sannsynlig nedfallsområde beregnet.
Lørdag arrangerte Knut Jørgen Røed Ødegaard og kona Anne Mette Sannes meteoritt-manngard for alle som ønsket å være med å lete etter meteoritten i området der den trolig har landet.
– Omkring 100 personer møtte opp, og vi har dekket et stort område i løpet av dagen, sier Sannes til NTB.
Til tross for at mange var ute og lette, fant ikke gjengen meteoritten.
– Men vi fant et interessant hull i en myr. Det kan også komme fra et lynnedslag, men vi skal undersøke det nærmere for å se om det kan komme fra meteoritten, sier Røed Ødegaard til NTB.
De to ser ikke bort fra at de kommer til å arrangere en lignende manngard på et senere tidspunkt.
– Folk i Valdres er veldig ivrige etter å finne denne meteoritten, og alle som var med i dag var spente på hva vi kom til å finne. Mange så den da den kom i oktober i fjor, og jeg tror nok mange vil fortsette å lete etter den framover, sier Sannes. (ANB-NTB)
Under åpen himmel Laksefiskerne forsøker, men får foreløpig ikke fast fisk på kroken. Les mer