I snart to år har Petter Renbjør arbeidet med å pusse opp boligen i Carl Gulbransons gate i Namsos. Arbeidet er langt fra preget av tilfeldige løsninger.
| EIVIND KVAM 74 21 21 39 eivind.kvam@namdalsavisa.no | |
| Publisert 29.10.2009 kl 09:53 Oppdatert 29.10.2009 kl 10:02 |
NAMSOS: - Det har vært et mål å ta vare på husets særpreg. Det handler om et spesielt hus som ble bygget i 1920. Vi har ønsket å videreutvikle jugendstilen, forteller Renbjør.
Den største utfordringa har vært å videreføre den spesielle takkonstruksjonen.
- Dette er ett av fire hus i Namsos som har såkalt mansard-tak. Opprinnelig var det skiferstein på taket, men det var ikke mulig å få tak i tilsvarende stein da taket skulle utvides til også å omfatte et tilbygg. Derfor måtte jeg kjøpe decraplater. Det var viktig å innlemme tilbygget i den samme stilen og med den samme takformen som det opprinnelige huset, forteller Petter Renbjør.
Bolighuset har vært gjennom flere faser med rehabilitering og påbygging opp gjennom årene. Renbjør ønsket å få en helhet.
- Huset var påbygd i lengderetninga med et tilbygg i en etasje med flatt tak og terrasse. Tilbygget er nå ført helt opp og har fått den samme takformen som resten av huset. Akkurat den delen av arbeidet har vært det som har krevd med tid, sier Petter Renbjør.
Ekteparet Renbjør hvor også kona Marit har tatt sine tak når det gjelder både planlegging og utføring, har vært spesielt opptatt av utforminga av vinduene.
- Vi har fått en helhet når det gjelder vinduene med lik inndeling og utforming av omramminga. Listene er laget hos Spillum Dampsag amp; Høvleri etter tegninger av gamle profiler, forteller Petter Renbjør.
Inngangspartiet har fått et mer moderne preg med et velvet glasstak over inngangsdøra. To lange og smale vinduer på hver side av hjørnet, er også med på å forsterke inntrykket av særpreg.
- Vi har hatt god hjelp hos Eilif Myren hos Arcon Prosjekt. Han har kommet med forslag og tegninger som har falt i smak, sier huseieren som også skryter av innsatsen fra elevene ved tømrerlinja ved Olav Duun videregående skole..
I tillegg til lokal ekspertise har familien Renbjør også vært ivrige lesere av brosjyrer om husdetaljer - inne som ute. Dessuten har det blitt mange timer på internett.
- Vi har konstant vært på utkikk etter detaljer. Når vi er på turer, er kameratet parat. Det kan hende vi ser en interessant detalj på et hus og da må det fotograferes, forteller Petter Renbjør.
Renbjør bedyrer at husprosjektet ikke har vært forbundet med stress.
- Det har vært en glede hele vegen. Jeg har tatt det litt rolig i sommer, men nå er det tid for å øke innsatsen igjen. Den nye loftsetasjen skal innredes. Dessuten har vi planer om å pusse opp trappa til andre etasje. Den er et 90 år gammelt «klenodium». Først må den pusses ned. Først da kan vi bestemme oss for hva som skal gjøres videre med trappa. Jeg frykter det kan bli et møysommelig arbeid, sier Petter Renbjør - uten å gi inntrykk av at han ser mørkt på oppgaven.
Nyhet I dag framstår Nord-Trøndelag elektrisitetsverk - NTE - i ny ham. I det inngår også profilendring på de 16 NTE-butikkene. Kostnad: 4,5 millioner kroner. NTE-butikker som en Altibox
Nyhet Barnevernet i Nord-Trøndelag trenger flere ansatte. Store mangler i barnevernet
Spaltisten Jeg har nettopp returnert etter ei ukes safari i Afrika, nærmere bestemt på høgslettene i Kenya, der de stolte masaiene driver sitt kveg og drikker blod blanda med mjølk. Les mer
Andre lag: Send NAF LAGNAVN til 2005
Du vil motta scoringsvarslinger når ditt lag spiller kamp. Tjenesten dekker Eliteserien og 1. divisjon. Pris: 1,- per varsling
Avmelding: Send NAF STOPP til 2005
Kampstart om:
Kinorunden:
Finsk sjalusikomedie og asfaltengler på kjeltringjakt er oppskriften i fredagens premierefilmer i Namsos. Les mer
Under åpen himmel Kostymer, skiteater, pølser, spektakulære fall og mye artig.Les mer
05. mars:
Akkurat nå En bitteliten tettbygd fugl styrter plutselig ned på foringsbrettet utafor vinduet. Vettskremte småfugler flakser i alle retninger. Bare en ligger hjelpeløs igjen; naglet fast til den lille rovfuglens sterke klør.Les mer
Siste kommentarer