500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/navigation/breadcrumbs/www.namdalsavisa.no/75/39197 when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: The reference to entity "fram" must end with the ';' delimiter.
ARTIG PROSJEKT: Ørjan Nilsson og Birgitte Måøy Alte på Namdalseid skole synes det er stas med kulturuka. I bakgrunnen filmes siste scene av kortfilmen «Morderein», med Nils Anders Jermstad i hovedrollen og Carina Lie og Mona W. Urtegård bak kamera. Foto: Runar Moen

Film, foto og roboter

Digitale medier står i fokus når Namdalseid og Statland skole sparker i gang kulturuka 2010. Uka blir toppet med storslått filmfest i Namdalseid samfunnshus fredag.

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Flatanger  Fosnes  Grong  Høylandet  Leka  Lierne  Namdalseid  Namsos  Namsskogan  Nærøy  Overhalla  Røyrvik  Vikna 

Runar Moen

Publisert 08.02.2010 kl 20:47 Oppdatert 09.02.2010 kl 09:25

Tips en venn på e-post:

SCIENCE FICTION: Cecilie Bjørgås Jordheim (til høyre) hjelper elevene i mellomtinnet med å lage animasjonsfilm. Fra venstre: Ann Cathrine Hunnestad, Olaug Einli Brørs, Birgit Åsegg, Martin Andre Høgden og Christian Almli. Foto: Runar Moen

NAMDALSEID: Temaet for årets kulturuke er «Fantastiske fantasier», der digitale medier skal brukes i produksjon og framvisning av elever på Namdalseid og Statland skole.

Hele uka skal elevene i både barneskolen, mellomtrinnet og ungdomsskolen jobbe med digitale fortellinger gjennom foto, animasjonsfilm og produksjon av kortfilmer.

- Vi lærer masse om bruk av forskjellige medier. Dette er mye artigere enn vanlig skoleundervisning, sier Birgitte Måøy Alte, som går i 9. klasse ved Namdalseid skole.

Klassekamerat Ørjan Nilsson er enig.

- Gjennom dette prosjektet får vi jobbe med våre egne ideer. Det er moro å gjøre noe annet enn vanlige skolefag, sier han.

Mordereinen er løs

Ungdomsskoleelevene ved de to skolene er delt opp i grupper som hver lager sin kortfilm. Manusskriving, klipping og redigering tar de hånd om selv.

I skolegården skytes siste scene av det som skal bli kortfilmen «Morderein». Carina Lie og Mona W. Urtegård står bak kamera mens Nils Anders Jermstad spiller hovedrollen som rein.

- Filmen blir like «vilt» som navnet tilsier, sier Nils Anders og ler.

- Dette er skikkelig artig. Vi lærer noe helt nytt. Jeg vurderer å søke medialinja når jeg går ut ungdomsskolen, sier Carina.

Kulturuka arrangeres i år for fjerde gang og er et samarbeidsprosjekt mellom skoler, barnehager, kulturskole og kulturkontor - finansiert gjennom småsamfunnsprosjektet Ung skaperlyst.

Animert sci-fi

Årets tema er et resultat av økt fokus på foto og film i lokalmiljøet de siste åra. I den forbindelse er utstyrsparken oppgradert med nytt foto- og videoutstyr slik at flere filmteam kan være i arbeid samtidig.

Det er også leid inn eksterne kunst- og kulturarbeidere. Cecilie Bjørgås Jordheim er en av dem. Hun hjelper elevene i mellomtrinnet med å lage animasjonsfilmer, med roboter i hovedrollen.

- Nå skal vi lage en science fiction-film. Vi har laget fem forskjellige roboter og satt opp en skisse over dramaturgien i historien. Animasjonsfilmen blir til ved at vi tar ett og ett bilde og setter det hele sammen til slutt, forklarer hun.

I småtrinnet skal barna fotografere hverandre og sette sammen sin egen digitale fortelling.

Kulturuka avsluttes med filmfest i Namdalseid samfunnshus fredag, med rød løper, festantrekk, filmpremierer og filmpriser.

Etter år etter katastrofen

Nyhet «Du vet vel hvilken dag det er i dag? Kanskje vi gjør best i å dra heim og legge oss igjen!» Dramatiske historier

Barføtt og sprudlende

Nyhet Fra sanger om griskailla, snusleppkailla og flørt med Grand Prix til vakre viser og en og annen melodi fra fjærasteinan i Flatanger. Julie-jubel

Rugg på 2,4 meter tatt

Nyhet Aslak Nogva og mannskapet på «Nogvagutt» dro sist torsdag litt av en fangst opp av havet ved Nordøyan. Les mer

Rett fra levra

Forsvunnede talenter

Rett fra levra Det var et fantastisk OL for Trøndelag. Regner vi med Tora Berger bidro faktisk trønderne til 8 av 9 gull, 4 av 8 sølv og 3 av 6 bronser. Det gjør Trøndelag til det femte beste landet i verden, og både aviser innenlands og utenlands har snudd blikket hitover. Les mer

Hva er det med Petter?

Rett fra levra De fleste flinke langrennsløpere i Norge blir elsket. Vi er nordmenn, og vi elsker å vinne. Vi elsker at Norge er god. Enhver mann eller kvinne som kan bidra til at vi vinner i vintersport, er kjær i våre hjerter. Kanskje bortsett fra én. Les mer

I krig mot muslimer?

Rett fra levra Han gikk fra åvære en vanlig kassagutt til å bli en av Norges mest omtalte i løpet av de siste ukene. De fleste i Norge vil ta sterk avstand fra denne mannen, og noen ønsker ham svartelistet. Hvordan kan en mann bli så sterkt avskydd på så kort tid? Les mer

Kinorunden

Kinorunden:

Hjemmeidyll og ungdomskrim

Kinoguiden

Finsk sjalusikomedie og asfaltengler på kjeltringjakt er oppskriften i fredagens premierefilmer i Namsos. Les mer

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg
Web-annonser: Hilde Berntsen

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Svein H. Karlsen
Nyhetsredaktør: Lars Mørkved
Nettansvarlig: Lars Øvereng

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar