Selger fyret for 650000

Har du lyst på et fyr på den ytterste, nakne ø? Nå har du sjansen!

Publisert 26.10.2007 kl 21:46 Oppdatert 26.10.2007 kl 21:46

Tips en venn på e-post:

FLATANGER: I 2005 kjøpte Flatanger kommune Ellingsråsa fyr av Kystverket, etter at kommunestyret vedtok å benytte seg av forkjøpsretten for å sikre at fyret ble i allmennhetens eie. Kommunen belyste også muligheten til å leie ut fyret til næringsformål - men har etter hvert kommet fram til at et salg hadde vært det beste.

Men ser du for deg å kjøpe stedet for å bruke det som fritidsbolig, må du nok tro om igjen.

Næringsformål

Flatanger kjøpte for to år siden to av Kystverkets gamle fyr utenfor sin egen kyst. Men motivasjonen for kjøpene var helt ulike.

- Villa fyr er et kulturminne, mens kommunestyret ser et stort potensial for næringsmessig utnyttelse av Ellingsråsa. Hensikten med å kjøpe sistnevnte fyr var å sikre området til utvikling av lokalt næringsliv - samt å ivareta allmennhetens interesser, opplyser flatangerrådmann Gurid Halsvik.

Dermed har politikerne lagt en del føringer for et eventuelt salg. Det innebærer blant annet at interesserte må legge fram konkrete planer for utvikling av området til nettopp næringsformål.

Både Kystverket og kommunen stiller dessuten krav om forkjøpsrett på visse vilkår, i tillegg til godkjenning av et eventuelt videresalg. Kommunen forbeholder seg også retten til å anta eller avslå ethvert bud som måtte komme inn.

- Er det mulig å kjøpe hele området, for så å legge ut hyttetomter?

- Nei. Der kommer både kommunens arealplan og Fylkesmannens føringer inn, sier Halsvik.

- Har noen allerede meldt sin interesse?

- Vi har lokale kjøpere som er interessert. Vi har likevel valgt å legge ut eiendommen for salg for å lodde interessen ellers i markedet, sier Halsvik.

Ekstrem plassering

Ellingsråsa fyr ligger svært spesielt til, og dette er stedets store fortrinn. Plasseringa ytterst i Flatangers skjærgård, nærmest på en odde på Bjørøya, er faktisk så ekstrem at uerfarne båtfolk kan få vanskeligheter med å komme til og fra - selv om en egen havn og molo hører til. Det aktuelle området er på totalt 20 mål.

Bygningen på stedet har i sin tid huset fyrlykt i øvre etasje, men denne er for lengst byttet ut med en mer moderne navigasjonsinstallasjon på eiendommen. Fyrboligen er for øvrig rimelig stor - med mulighet for mange sengeplasser.

Fyrboligen bærer preg av å ha stått tom i lengre tid, og en rimelig omfattende oppussingsjobb står nok foran den heldige som til slutt kan smykke seg med tittelen «fyreier».

Har du en god plan, kan du sende en foreløpig søknad om overtakelse til Flatanger kommune innen 20. november.

...
FYR TIL SALGS: Flatanger kommune skal selge Ellingsråsa fyr, og har satt 650 000 kroner som minimumspris for øvrig samme sum som de betalte Kystverket i 2005. FOTO: FLATANGER KOMMUNE Foto: Flatanger kommune


På forsiden nå


...

Bussen mye dyrere

Nyhet Det blir mye dyrere å reise med busser og annen kollektivtrafikk i Nord-Trøndelag.Les mer

...

«Pærings» på besøk

Nyhet Namsosmannen ba om politiassistanse da han fikk uønsket besøk av en «pærings» kompis natt til torsdag.Les mer

...

Lakserømming fra oppdrettsanlegg

Nyhet Et mindre antall laks har rømt fra Midt Norsk Havbruk AS sitt anlegg på Lille Kvitholmen, ved øya Dolma i Nærøy. Flengen i nota som forårsaket rømminga er lukket og arbeidet med gjenfangst er startet. Les mer

...

Millioner til idrettsanlegg

Sport Namdalske idrettslag kan glede seg over en god andel av spillemiddelpotten til utvikling av anlegg. Les mer

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.