Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) vil gjennomføre en stor øvelse i håndtering av kvikkleireskred i Trøndelag.
Kalender | ||
|
Jostein Aardal
E-post
|
|
| Publisert 28.07.2009 kl 10:44 Oppdatert 28.07.2009 kl 10:44 |
NAMSOS: Opprinnelig var det meninga å avvikle «Øvelse Kvikkleire» våren 2010. Men den er utsatt til neste høst.
– Vi trenger god tid til å planlegge en slik øvelse for å få best mulig resultat, sier rådgiver i NVE, Mona Christensen Brygard.
Hovedmålet med øvelsen er «å opprette gode samarbeidsrutiner ved skred og bidra til å forbedre samfunnets evne til å møte problemstillinger knyttet til større skredulykker».
– Vi ønsker å fokusere på kompliserte problemstillinger rundt kvikkleire i bebygde områder før, under og etter et større skred, heter det i et brev som ble sendt ut fra NVE alt 22. desember 2008.
Da var det bestemt at NVE skulle ha ansvaret for å koordinere arbeidet med å forebygge skredulykker fra 1. januar 2009.
Alt høsten 2008 begynte direktoratet å forberede seg på overtakelse av ansvaret.
Ett tiltak som kom på bordet var «Øvelse kvikkleire» og i slutten av desember ble altså en rekke aktuelle instanser invitert til å delta.
Bare vel tre måneder etter fikk både NVE og alle andre et virkelig kvikkleireskred nærmest i fanget med raset i Kattmarka fredag 13. mars 2008.
– Ga ikke Namsos-raset bedre erfaring enn det dere får med en øvelse?
– Raset i Namsos ga oss mye erfaring i håndtering av en slik situasjon. Men vi mener likevel det er nødvendig og riktig å gjennomføre den planlagte øvelsen, sier Brygard.
NVE vil gjennomføre øvelsen som en spilløvelse for å gjøre den mest mulig realistisk.
NVE beklager at planlegginga av øvelsen er forsinket.. Det skyldes mangel på personell. Men nå er de klare til å begynne for alvor.
– Prosjektleder og en prosjektgruppe er på plass, opplyser Brygard.
NVE inviterer aktuelle instanser i begge fylkene til oppstartmøte for «Øvelse kvikkleire» i Trondheim 17. september.
I tillegg til NVE gjelder det blant fylkesmennene, politiet, sivilforsvaret, kraftselskaper og aktuelle kommuner.
Spaltisten Det hersker en oppfatning om at vordende og nybakte fedre skal være redde og usikre i papparollen. Livet skal snus på hodet, og ansvaret som følger skal føles nesten uutholdelig. Og fedres klønethet kan en spøke med, som om det er en naturlov.
Vi skriver 2010, la pappaene slippe til. Les mer