Unn hverandre suksess. Ros hverandre. Spill hverandre gode.
Kalender | ||
|
Hans Kristian Hansen
E-post
|
|
| Publisert 09.03.2010 kl 20:55 Oppdatert 09.03.2010 kl 20:55 |
FLATANGER: Det var noe av budskapet da de tidligere Rosenborg-spillerne Bent Skammelsrud og Christer Basma tirsdag møtte elevene i 5-10. klasse ved Lauvsnes skole.
Det ble en litt annerledes dobbelttime enn til vanlig. I halvannen time fikk elevene høre om erfaringene de to har fra tida som RBK-spillere og hva slags konklusjoner de har trukket.
Duoen hadde ikke noen problemer med å holde oppmerksomheten fanget - her var det god kontakt fra start til slutt.
Det manglet heller ikke på spørsmål da elevene fikk slippe til mot slutten av foredraget, og selvsagt benyttet mange muligheten til å sikre seg autografer fra idolene og bilder av dem.
Besøket på skolen kom i stand gjennom et samarbeid mellom Flatanger næringsforum, Flatanger idrettslag og kommunen.
- Vi sier ikke at ungdommen har dårlige holdninger, men det er godt å få til gode holdninger tidlig. De følger deg hele livet. Jeg synes at dette var meget bra. De to satte ting i sammenheng - hverdagsliv, skole karrieren og så videre, sier leder i næringsforumet, Lars Haagensen etter å ha hørt duoen.
- Og det er klart det er motivasjon for ungdommen når det kommer karer som Christer Basma og Bent Skammelsrud som de har sett så mange ganger på TV. Sistnevnte har for øvrig her i forbindelse med en fotballskole for noen år siden, legger Haagensen til.
Etter å ha konstatert at det er viktig å unne hverandre suksess, men også å utnytte talentet sitt maksimalt, hadde Bent Skammelsrud denne meldinga til elevene:
- Men det viktigste i deres alder er å være god på skolen. Det er greit å ha lyst på å bli fotballproff, men det er bare en promille sjanse til å kunne leve av det.
- Det er bedre å satse på skolen - og hjelpe andre elever som trenger det. Jeg lærte mye av tida i Rosenborg. Det var så trygt å være i miljøet der, fortalte Skammelsrud og la til at det blir utrygt hvis man skyver skylda over på andre.
Christer Basma benyttet anledninga til å presisere at lagbegrepet også gjelder i andre forhold enn fotball.
- En familie, en klasse er også et lag. Spiller du de andre god eller dårlig? Vi spiller på lag hele tida, og vi må være villig til å ofre litt, presisert Basma.
- Egentlig har vi ingen begrensninger. Vi skaper dem selv når vi sier at vi ikke klarer det og det. Alle har muligheten. Du kan bli spiller i RBK - også om du kommer fra Flatanger, supplerte Skammelsrud.
I løpet av to skoletimene foredraget varte kom historier, poeng, råd og vink på rekke og rad. Selv om de ikke har opptrådt sammen på denne måten tidligere, virket de samspilte og spilte hverandre gode, for å holde oss til fotballtermene. «Scoringene» manglet heller ikke.
Og som nevnt - «publikum» så ut til å sette pris på prestasjonen.
En av de unge hadde det helt klart for seg da Christer Basma mot slutten lurte på om hva tilhørerne hadde merket seg fra det de hadde sagt undervegs:
- At du ikke må gi opp trua når du har en drøm.
De to gjestene måtte selv svare på spørsmål, for eksempel om hva de ville bli da de ville bli da de var små, om motivasjon for satsinga på fotballen, om tida i RBK.
Gjestene manglet ikke svar.
- Det var ei fin tid. Det er et privilegert yrke, svarte Skammelsrud.
- Man finner vel ikke noe bedre yrke - med en arbeidsinstruks som gir beskjed om hvile, kom det fra medspiller Basma.
Dagens mest originale og uventede spørsmål kom fra en gutt i forsamlinga:
- Er du noen gang blitt stukket av mygg?
Det skapte allmenn humring i salen, men gutten fikk et skikkelig svar fra Basma som fikk spørsmålet.
- Altfor mange ganger, og stikkene klør noe aldeles forferdelig. Men Bent som er mye ute og fisker, er nok mer plaget enn jeg.
Spaltisten Det hersker en oppfatning om at vordende og nybakte fedre skal være redde og usikre i papparollen. Livet skal snus på hodet, og ansvaret som følger skal føles nesten uutholdelig. Og fedres klønethet kan en spøke med, som om det er en naturlov.
Vi skriver 2010, la pappaene slippe til. Les mer