...
MANNSTERKE: Namsos sangforening møter mannsterke opp når Julie Dahle Aagård kommer til byen for å ha konsert med barske karer - og en kvinne, nemlig Frøydis Grorud i første mannssangerrekke. Foto: Tone Aftret

Ikke helt ålein

TONE AFTRET 74 21 21 36 tone.aftret@namdalsavisa.no
Publisert 10.03.2010 kl 17:37 Oppdatert 10.03.2010 kl 21:06

Tips en venn på e-post:

Julie er så visst ikke helt ålein når hun torsdag går på scenen i Namsos kulturhus med hele sangforeninga i ryggen.

NAMSOS. Vi snakker selvsagt om konserten som Julie Dahle Aagård og Namsos sangforening har invitert til i byens storstue.

Det er imidlertid litt inavl ute og går her. Pappa Svend Aagård er den som dirigerer mannssangerne, og som ganske sikkert har lokket dattera til en konsert på hjemlige trakter.

Fra Flatanger

Repertoaret er også i stor grad aagårdsk da hovedinnholdet av konsertens nummer er hentet fra teaterstykkene «Inga frå øya» og Ne apos;på kaia», og gjett hvem som har skrevet dem?

Jo, det er også to blad Aagård. Foruten Svend var også hans avdøde mor, Hildur, sterkt inne i bildet som tekstforfatter og pådriver da teaterstykkene ble unnfanget, drevet fram og til slutt framført med stor suksess.

Dyktig saksofonist

Med til Namdalen og Namsos har Julie fått med seg Frøydis Grorud, kjent fra NRK-hiten «Beat for beat» der hun blant annet trakterer saksofonen med stort hell.

- I tillegg har vi med oss tre lokale musikere: Stig Hollup på bass, Harald Rossetnes på trommer og Andreas Dahle Aagård på gitar. Og ja, sistnevnte er min sønn, sier dirigent Svend Aagård med et smil.

Utradisjonelt

Selv har han planer om å spille piano og keyboard.

- Fortell litt om ideen bak denne konserten?

- Det ene er at vi i Namsos sangforening skal ha noe å strekke oss etter. Vi skal gjøre noe annet enn det som er tradisjonelt for mannskor. Det andre målet er å samarbeide med proffe musikere og musikere med lokal tilhørighet. Alt det oppnår vi her, påpeker Svend Aagård.

Grand Prix-flørt

Vi har allerede fortalt at stoffet som presenteres stort sett er lokalt. I tillegg til sanger fra de to teaterstykkene har aktørene flørtet litt med Grand Prix, de har øvd inn en barbershop og de har med en Rotmo-låt. Dermed er det et bredt utvalg av nummer innenfor både jazz, vise, pop og rock.

- Jeg tror konserten blir skikkelig annerledes, ikke som man vanligvis forbinder med kor. Vi har også funnet rom for både alvor og skjemt, forsikrer dirigenten som har tro på at det blir fullt hus.

- Jeg sjekket billettsalget på tirsdag. Da var det solgt 200 billetter. Det blir nok fullsatt sal. Folk har bare en sjanse og den er i kveld, sier Svend Aagård.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

min mening

Pappa anno 2010

Spaltisten Det hersker en oppfatning om at vordende og nybakte fedre skal være redde og usikre i papparollen. Livet skal snus på hodet, og ansvaret som følger skal føles nesten uutholdelig. Og fedres klønethet kan en spøke med, som om det er en naturlov.

Vi skriver 2010, la pappaene slippe til. Les mer

Lesernes sommerbilder

«1-2-3 dykk» - Tuva og Pondus er på sommerferie hos bestefar Gunnar i Gravvik. Med nydelig sommervær synes både tobente og firbente at det er godt med et bad! Foto: Randi Anita Waag.
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg
Web-annonser: Hilde Berntsen

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Svein H. Karlsen
Nyhetsredaktør: Lars Mørkved
Nettansvarlig: Lars Øvereng

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.