Mandag morgen vaiet det samiske flagget over Namdalseid skole.
NAMDALSEID: Samefolkets dag ble markert med åpning av en temautstilling på kommunehuset, laget av elever fra mellomtrinnet på Namdalseid skole. Gjennom kulturuka som nylig er avsluttet, har elevene arbeidet med sørsamisk kultur gjennom flere spennende kulturverksteder, der de har fått innblikk i sørsamisk språk, mattradisjoner og samisk håndverk.
De har lært å kaste med lasso, lage mat på leirbål, lært om fargene i flagget sin betydning, hørt joik, fått innblikk i reindrift, lært om samene som urfolk og den samiske drakten.
I tillegg har elevene vært på besøk ved kultursenteret Saemien Sijte på Snåsa, hvor de fikk en introduksjon i sørsamisk kultur og tradisjoner. Dette har altså nå resultert i en utstilling basert på elevenes arbeider og uttrykk, og ble mandag offisielt åpnet av ordfører Steinar Lyngstad. Elevene selv framførte dikt og orienterte om prosessen med utstillinga og de tema utstillinga berører.
Drageid leirskole i Osen ble herjet av brann onsdag formiddag.
Se bildene!
Siste kommentarer