Etter tre uker ute av drift, er kommunens vegskrape i gang igjen.
NAMSOS: Taxisjåfør Bjørn Leirvik (49) i Namsos blant dem som ikke er spesielt begeistret for det arbeidet kommunen gjør med vegene. Ikke minst savner han skikkelig veghøvling.
– Det er ekstremt dårlige forhold flere plasser i Namsos, og slik har det vært lenge. Det har ikke vært så dårlige forhold på lenge. I fjor vinter var det slik i helgene, men nå er det sånn hver dag. Noe må gjøres, fastslår Bjørn Leirvik.
Taxisjåføren har vegen som arbeidsplass, og vet hva han prater om.
– Vegene i Kattmarka og Strandvegen er helt forferdelige. Det er nesten uframkommelig. Jeg kjører 15 kilometer i timen i 40-sonen, og likevel rister det mye, forteller han.
– Hvorfor er det slik?
– Det jeg har hørt, er at høvelen er sendt til reparasjon. Men noen må ta ansvar – det sliter jo på bilene, sier han.
– Slike forhold er det i Fossbrenna, på Bjørum og Larsheimen også. Det verste er at vegene opp til sykehuset og sykeheimen på Bjørum også er dårlige. Dette er jo veger som egentlig skal være gode for nødtransport, legger han til.
Leirvik forstår at den kommunale vegskrapa ikke kan brukes om den er ødelagt, men mener noe må gjøres. Raskt.
– Har de ikke utstyret for å gjøre det ordentlig, burde de leie inn annet redskap. Hvor lenge kan de være uten høvel, de må jo ha fått klager om dette? spør Leirvik.
Avdelingsleder Dagfinn Wagnild i Namsos bydrift bekrefter at høvelen har vært i for dårlig stand til å brukes.
– Den er gammel, og sendt til reparasjon. Der har den vært i tre-fire uker, forteller han.
– Vi har fått tilbakemelding om at noen veger er i dårlig stand, men dette kan vi ikke gjøre så mye med. Vi står på døgnet rundt for å gjøre vegene i Namsos bedre, og vi kan heller ikke leie inn noen for å ta seg av arbeidet. Det er ingen som har en høvel som har mulighet til å ta dette arbeidet, forklarer han.
Skrapa er nå i gang med arbeidet igjen. Men Wagnild legger ikke skjul på at behovet for ny høvel er åpenbar.
– Vi har bedt politikerne om ny høvel i 2013, men den anskaffelsen er foreløpig utsatt til 2014. Det kan bety nye problemer neste vinter.
Geir Arne Opdahl (47) driver Lysstøperiet. Han er ikke kritisk til kommunen, men fastslår at et bedre samarbeid mellom Statens vegvesen og kommunen burde ha blitt igangsatt.
– Det har vært flere dager der utløpet til rundkjøringa inn mot Lysstøperiet har vært fullstendig blokkert. Det kom en kunde til meg i dag som fortalte at han ikke kunne komme seg fram, sier Opdahl.
– Siden kommunen og Statens vegvesen har forskjellige mandat, resulterer det i at fylkesvegene blir brøyta oftere enn de kommunale vegene, sier Opdahl.
– Løsninga trenger ikke å være vanskeligere enn at den som brøyter rundkjøringa først, også sørger for at de kommunale vegene ikke blir igjennbrøyta, mener han.
Opdahl er ikke den eneste som er bekymret. Også hovedtillitsvalgt Robert Hartvikøy i Trønderbilene er bekymret over vegstandarden.
– Vegene i Kattmarka er så dårlige at vi faktisk har måttet endre rutetabellen for bybussen. Vi har brukt å kjøre hver halvtime, men nå vurderer vi å kjøre bare hver hele time, forteller den fortvilte bussjåføren.
– Det går jo selvfølgelig utover det økonomiske. Om dette fortsetter, taper vi penger på det, pluss at de som er avhengig av buss må finne seg annet transportmiddel, sier Hartvikøy.
– Namsos har vært uten høvel en god periode nå. Jeg er overrasket over at ingenting er blitt gjort. Noe må gjøres! understreker han.
104 deltakere var på plass da Rosenborg fotballskole ble arrangert med Klompen FK som teknsik arrangør i Namsos. Fotballskolen startet fredag kveld, med tre Rosenborg-stjerner på plass. Blant andre verdalingen Jonas Svensson som ble det store trekkplasteret for alle som ønsket seg autograf av en profilert RBK-spiller.
Se bildene!
Siste kommentarer