Kalender | ||
| ANNE SIGRID HAUGSET 74 21 21 00 redaksjon@namdalsavisa.no | |
| Publisert 17.12.2003 kl 23:30 Oppdatert 17.12.2003 kl 23:30 |
LIERNE/SNÅSA: Kai Erik Tørdal gir uttrykk for sterk frustrasjon over nordtrønderne, som han oppfatter som kraftige motstandere av miljøvern og er «seg selv nok» i naturoppsynssaken. Bakgrunnen for utblåsninga er blant annet fjellstyrene i Snåsa og Liernes sterke motstand mot å få flere oppsynsfolk fra SNO ut i fjellet og nasjonalparken.
– Man ser ikke ut til å ha forstått, eller hatt vilje til å forstå, at lokale oppsynsmenn uansett må arbeide for SNO. De må med andre ord følge de føringene som Miljøverndepartementet har lagt og delegert ansvar for til SNO. Jeg har registrert at man i dette fylket sier nei til det meste som har med miljøvern å gjøre. Det gjelder ikke bare arealvern, men det er i fylket også en sterk og utbredt motstand mot rovdyr, og i mange kommuner dessuten liten forståelse for loven om motorferdsel i utmark, sier han til Adresseavisen.
Politimester Trond Prytz i Nord-Trøndelag politidistrikt reagerer kraftig på utspillet fra SNO-direktøren.
– Det er et latterlig og skammelig utspill, som i hvert fall ikke bidrar til å bedre samarbeidsklimaet, slår han fast.
Han mener kritikken er dypt urettferdig, både overfor nordtrønderne, politiet og dagens lokale fjelloppsyn.
– Tørdal har ikke noen som helst dekning for sine påstander om at Nord-Trøndelag er verst i klassen. Tvert om, på mange måter er vi bedre enn gjennomsnittet. Vi har en svært høy bevissthet på dette området i politiet, og er et foregangsfylke på flere felt. Samarbeidet med fjellstyrene fungerer meget godt i dag, og det har fungert godt lenge før SNO i det hele tatt ble opprettet, sier Prytz.
Han mener det er positivt at nordtrønderne er opptatt av å beholde oppsynsoppgavene lokalt, og oppfordrer Tørdal til å prøve å finne en god tone med både folk og forvaltning i stedet for å forsøke å konkurrere ut det som finnes fra før.
– SNO velger å opprette et parallelt regime, og vi ser akkurat det samme når det gjelder oppsyn på sjøen. De forkludrer et opplegg som fungerer godt uten dem. Og dette utspillet i media er svært skuffende fra Tørdal. SNO har en viktig rolle, men den må utvikles med basis i det som finnes fra før, konkluderer politimesteren.
Også snåsaordfører Vigdis Hjulstad Belbo reagerer sterkt på utspillet fra SNO.
– Hele utspillet er merkelig fra en person i hans posisjon. Tørdal har selv vært med på å avklare rollene mellom fjellstyrene og SNO, og senest i forrige uke understreket energi- og miljøkomiteen på Stortinget igjen at det ikke er noen grunn til å opprette parallelle oppsynsordninger. Flertallet i komiteen slo fast at nye oppsynsbehov må dekkes gjennom kjøp av tjenester i fjellstyrene. SNO-direktøren er av en eller annen grunn helt i utakt med dette, sier Belbo.
Spaltisten 15 000 birkebeinere krysset mållinja, gjennomfrossen og gjørmete. Men var det farlig å sykle under de rådende forhold? Er det i det hele tatt sunt å være birkebeiner? Og må man ikke være utstyrsfreak for å delta der? Les mer