| KJELL VIDAR AUNE 74 21 21 43 kjell.vidar.aune@namdalsavisa.no | |
| Publisert 10.03.2010 kl 21:12 Oppdatert 10.03.2010 kl 21:12 |
Lierne er en foregangsklubb i trøndersk fotball, mener Trøndelag Fotballkrets.
STJØRDAL: - Jeg er så imponert over Lierne som er med på alt. De stiller opp hver gang, og kjører til Stjørdal på kretsting, selv med vanskelige vær- og førforhold. Det er helt fantastisk. Enn om alle var som dem, mener daglig leder Stig Eriksen i fotballkretsen.
Klubben er tidligere hedret for sitt gode holdningsarbeid. Nå får libyggen en ny dose verbal ros - for sin tilstedeværelse, iver og entusiasme på alle områder.
- Hva er det med Lierne?
- Det har vi lurt på, vi også. Hvordan de får det til, har vi ikke peiling på. Men det er helt utrolig hva de får til. Tenk bare at de har 20 deltakere på trenerkurs. Det utdannes mer i Lierne enn i hele resten av Namdalen, forteller Eriksen.
Han trekker spesielt fram innsatsen til fotball-leder Karl Audun Fagerli.
- De har en fantastisk drivkraft i Karl Audun Fagerli. Det er utrolig hva den mannen får til. Men heldigvis ser det ut til at han nå får medseg enda flere. Og det er veldig bra. Hvis de nå får til kunstgress, i tillegg til alt annet, er arbeidet fullbyrdet, sier daglig leder.
Stig Eriksen legger ikke skjul på at han bruker Lierne som kroneksempel på godt arbeid overfor andre klubber i kretsen.
- Når folk fra andre klubber sier at det er umulig å få til ting, sier vi bare at de må se hva Lierne får til. Når de får til 20 deltakere på trenerkurs, skal det gå an å få til kurs også i Rørvik og Ørland, mener han.
Lierne IL Fotball har i år meldt på fem lag i kretsserien, i tillegg til herrelaget i 4. divisjon.
- For to år siden hadde vi ett lag, i fjor tre lag og i år altså fem lag. Alle lagene har spillere fra begge sider av grenser, og er således unike, forteller Karl Audun Fagerli.
Klubben var sammen med Namsos de to eneste fra Namdalen på kretstinget. At kun to av 29 namdalsklubber var representert, skuffet fotballkretsen.
- Vi har ønsket langt flere, både fra Namdalen og andre utkanter. Vi har en viss forståelse for at det kan være ei utfordring og langt å kjøre til Stjørdal en tirsdag kveld. Men det er ikke bare på kretsting namdalingene er fraværende, mener Eriksen.
- Trenden er den samme på andre områder. Det som bekymrer oss mer er at Namdalen er fraværende på andre typer tiltak - fagrettede. Namdalen er ikke godt nok representert. Sånn sett skulle vi ønsket flere Lierne-klubber i Namdalen og ellers, legger han til.
- Hva kan kretsen gjøre med dette?
- Vi må prøve å trigge klubbene. Vi må prøve å argumentere, få dem til å prioritere og tilrettelegge for at de deltar, svarer Stig Eriksen.
Han mener at alt ikke er som det skal være i namdalsk fotball.
Da Tore Sørhaug ba om avløsning som Namdalens representant i kretsstyret, endte det opp med at han måtte trå til for en ny periode.
- Tore Sørhaug sa ja til å fortsette i siste liten. Alt var prøvd. Men ingen ville stille. At han heldigvis tok en periode til, selv om han egentlig ville ut av styret, er også et tegn på at alt ikke som det skal være, mener Stig Eriksen.
- I området Namsos-Overhalla-Grong må det finnes en drivende sko som kunne gått inn i styret, for å være talsmann for sine klubber i området. At det ikke finnes noen, er litt skuffende, fortsetter han.
Spaltisten Det hersker en oppfatning om at vordende og nybakte fedre skal være redde og usikre i papparollen. Livet skal snus på hodet, og ansvaret som følger skal føles nesten uutholdelig. Og fedres klønethet kan en spøke med, som om det er en naturlov.
Vi skriver 2010, la pappaene slippe til. Les mer
Andre lag: Send NAF LAGNAVN til 2005
Du vil motta scoringsvarslinger når ditt lag spiller kamp. Tjenesten dekker Eliteserien og 1. divisjon. Pris: 1,- per varsling
Avmelding: Send NAF STOPP til 2005
Kampstart om:
Kinorunden:
Kinoguiden Med en norgespremiere på agendaen viser Namsos kino filmer for store og små denne uka. Les mer
23. juli:
Akkurat nå Over det åpne fjellandskapet henger det en fugl helt stille i lufta. Med et fast blikk mot bakken registrerer den alt som rører seg mellom lyng og busker.Les mer
Siste kommentarer