Kristin Gausen fra Inderøy og verdalingen Kjetil Vatne skrev seg inn i historiebøkene lørdag: De vant dame- og herreklassen i tidenes første Flyktningeritt på sykkel!
| Publisert 31.07.2010 kl 16:09 Oppdatert 01.08.2010 kl 21:16 |
LIERNE: Kristin Gausen, Inderøy, vant dameklassen med ca. tre minutters margin til Sigrun Eidshaug fra Namdal sykkelklubb.
Gausen, som har vært innom rekrutteringslandslagene i langrenn, avgjorde med sterk sykling opp til Kvelifjellet. I den fire kilometer lange motbakken tok hun knekken på de nærmeste konkurrentene.
Hun sikret seg en soleklar ledelse på toppen og kunne cruise inn de siste kilometrene til en sikker seier foran Sigrun Eidshaug. Vinnertida ble 3.32.54
- Jeg er veldig godt fornøyd, spesielt med syklinga opp bakkene, sa en glad vinner etter innkomst ved Stortangen skole lørdag ettermiddag.
I herreklassen var det ingen som kunne holde tritt med verdalingen Kjetil Vatne, som sykler for NTE Bil. Han var helt suveren i det 75 kilometer lange terrengrittet mellom Gäddede og Nordli og vant med tida 2.53.16.
- Det var et langt og hardt, men fint ritt, uttalte Vatne etter seieren.
Deltakerne ga for øvrig arrangørene uforbeholden ros etter historiens første Flyktningeritt, som samlet hele 520 syklister.
Les mer om Flyktningerittet i mandagens NA!
Fra bakerste startrekke må terrengsykkeldronningen Gunn-Rita Dahle Flesjå (37) kjempe en håpløs kamp i VM.