Kenyas sikkerhetsminister George Saitoti døde i en helikopterulykke i Kenya søndag.
I alt seks personer mistet livet da helikopteret styrtet i Ngong-fjellene nær den kenyanske hovedstaden Nairobi søndag, ifølge kenyansk politi. Ulykken skjedde ved halv ni-tiden om morgenen, like etter at helikopteret, som er produsert av Eurocopter, hadde tatt av fra flyplassen i Nairobi.
I tillegg til Saitoti og hans viseminister Joshua Orwa Ojode, døde sikkerhetsvaktene deres og to piloter.
Kenyas visepresident bekreftet søndag at de to ministrene var blant de omkomne.
– Det er uheldig at vi har mistet professor Saitoti og Orwa Ojode, sier Kalonzo Musyoka.
Også president Mwai Kibaki og statsminister Raila Odinga hedret Saitoti.
– Det er et tragisk tap for landet vårt, sa Kibaki.
Den 66 år gamle politikeren var regnet som en sterk kandidat i det kenyanske presidentvalget neste år, der Kenya skal velge etterfølgeren til president Kibaki. Saitoti, som tidligere har vært visepresident, skal ha stått Kibaki nært, og gikk i 2002 fra partiet KANU til Kibakis parti Nasjonal Allianse, skriver BBC.
Ifølge en politikilde ble alle om bord forbrent til det ugjenkjennelige, men årsaken til ulykken er foreløpig ikke kjent.
– Myndighetene skal sikre en grundig etterforskning, sier statsministeren.
Etterforskere fra politiet, Kenyas lufthavnmyndighet og kenyanske luftfartsmyndigheter startet granskningsarbeidet søndag og stengte av området for å finne ut av hva som har skjedd.
– Sannsynligvis er årsaken dårlig vær, det var tåkete da det styrtet, sier en politibetjent som er deltar i etterforskningen.
Et øyenvitne forteller at helikopteret fløy veldig lavt.
– Det gikk plutselig ned og vi hørte en voldsom eksplosjon – så begynte det å brenne, sier bonden Ole Tolei.
Som minister med ansvar for Kenyas indre sikkerhet, ledet Saitoti også kenyanske myndigheters kamp mot den somaliske opprørsbevegelsen al-Shabaab. Han oppsøkte ofte steder der al-Shabaab hadde gjennomført angrep og svor på at Kenya skulle knuse gruppa.
Siden oktober i fjor har al-Shabaab stått bak en rekke granatangrep i Kenya, både i Nairobi, nord i landet og ved kysten, som hevn for kenyanske styrkers angrep på dem. (ANB-NTB)