Krigen kommer til Damaskus

Beirut (ANB-NTB): Pansrede kjøretøyer ble mandag utplassert nær sentrum av Damaskus mens kampene raste både i byens utkanter og i nabolag i sentrum.

Publisert 16.07.2012 kl 15:29 Oppdatert 16.07.2012 kl 19:09

Tips en venn på e-post:

Aktivister tror krigen har nådd et vendepunkt.

Mens FNs spesialutsending Kofi Annan satt i hektisk møtevirksomhet i Moskva, raste kampene mellom opprørere og regjeringssoldater rundt Syrias hovedstad Damaskus.

- Dette er første gang at pansrede militære kjøretøyer er utplassert i Al-Midan, sa Rami Abdel Rahman i aktivistgruppen Syrian Observatory for Human Rights. Al-Midan er et historisk nabolag svært nær sentrum av byen, bak jernbanestasjonen.

- Alt står i brann. Skytingen har pågått siden i morges, og ingen har våget å reise til Al-Midan, sier drosjesjåføren Nazih.

Kampene mellom regjeringsstyrkene og Den frie syriske hær (FSA) raste i ifølge Al Jazeera i minst åtte bydeler i Damaskus og blir av aktivister beskrevet som de kraftigste til nå i den 16 måneder lange konflikten.

Fem personer skal ha blitt drept i bydelen Tadamon, blant dem et barn. I helgen har det også vært kamper mellom hæren og opprørere i Den frie syriske hæren i Kfar Sousa i vest og Jobar i øst.

Veien til flyplassen er stengt, og helikoptre sirkler i lufta.

Ifølge opposisjonsgruppen Lokale samordningskomiteer (LCC) ble Tadamon bombardert med granater fra tidlig om morgenen mandag, og mange innbyggere har søkt tilflukt i den palestinske flyktningleiren Yarmuk i nærheten.

Regimet hevder de slo til mot «væpnede terroristgrupper som detonerte bomber» i Tadamon-området, mens aktivister mener hæren prøver å storme bydelen.

- De går inn fra begge sider med militære kjøretøy. Mange er drept og såret, sier aktivisten Abu Musab.

Rahman sier at det er et tegn på regimets svakhet når det er kamper i hovedstaden som varer i timevis, og soldatene ikke klarer å få kontroll over situasjonen.

Syrias to største byer, Damaskus og Aleppo, har stort sett vært skånet for de verste kampene i løpet av de 16 månedene opprøret har vart. Men de siste ukene har volden krøpet stadig nærmere hovedstaden.

- Utpressing

Før møtet med Kofi Annan mandag, sa Russlands utenriksminister Sergej Lavrov at Vesten nærmest driver utpressing for å få Russland til å støtte en ny Syria-resolusjon.

Medlemslandene i FNs sikkerhetsråd jobber for å komme fram til en ny resolusjon om Syria-konflikten og FN-observatørenes mandat. Russland har så langt ikke villet støtte Vestens syn på hvordan konflikten bør håndteres.

- Dessverre er vi vitne til elementer av utpressing, sa Lavrov.

Kapittel 7

Utenriksministeren sier vestlige land har dratt FN-observatørenes framtid inn i diskusjonen om hardere sanksjoner.

- Vi får høre at hvis ikke vi går med på en resolusjon som inkluderer kapittel 7, så kommer de til å nekte å forlenge observatørstyrkens mandat, sa Lavrov.

Kapittel 7 i FN-traktaten åpner for sanksjoner og eventuelt bruk av militærmakt for å beskytte sivile.

Lavrov har heller ingen tro på at president Bashar al-Assad vil gå av med det første.

- Det er simpelthen urealistisk. Han kommer ikke til å gi ifra seg makten. Og det er ikke fordi vi støtter ham, men fordi det er en betydelig andel av den syriske befolkningen som støtter ham, sa Lavrov på en pressekonferanse mandag.

(ANB-NTB-AFP-Reuters)

...
Det pågår fortsatt harde kamper i Syria. Foto: AP video


På forsiden nå


...

Namsos nær bunnplassen

Nyhet En betydelig omstilling må til i Namsos kommune. I går kom tallene som viser at Namsos er helt på kommunebunnen i Norge når det gjelder driftsresultat.Les mer

Ny bamseobservasjon

...

Møtte bamsen i Vemundvik

Nyhet En bjørn ble tirsdag kveld observert like ved et boligfelt i Vemundvik. Er det Vemundvik-bamsen som har vendt tilbake?Les mer

...

Dame i 80-åra tatt for promillekjøring

Nyhet Ei dame i 80-åra fikk førerkortet beslaglagt av politiet i Namsos. Les mer

NAs Tjeld-TV - live!

Tjeld-TV Tjeldparet Hjørdis og Hjalmar ruger på overtid, og eggene kan klekke når som helst. Ventetiden drøyer vi med en video av Hjalmar som blir angrepet på reiret! Klikk på linken under tjeld-chatten! Les mer

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.