...
Etiopias statsminister Meles Zenawi har vært syk i lengre tid. Mandag kveld døde han 57 år gammel. Bildet er fra oktober 2011, da han deltok på et toppmøte om energifattigdom i Oslo. Foto: Terje Pedersen, ANB

Meles Zenawi er død

Addis Abeba/Mogadishu (ANB-NTB-AFP-Reuters): Etiopias statsminister døde etter lang tids sykdom.

Publisert 21.08.2012 kl 10:48 Oppdatert 21.08.2012 kl 13:21

Tips en venn på e-post:

Talsmann for regjeringen, Bereket Simon, sa at den 57 år gamle Meles døde sent mandag kveld, og at han var i utlandet da han døde.

Ryktene om at Meles var dødssyk har gått siden han ikke møtte opp på et toppmøte i Den afrikanske union i Addis Abeba juli.

Han har ikke vært sett offentlig siden juni, og det er blitt meldt at han befant seg på sykehus i Brussel.

Ifølge statlig fjernsyn var han blitt bedre de siste månedene, men mandag døde han plutselig av en betennelse, opplyser regjeringens talsmann.

– Han var i ferd med å komme seg, men plutselig skjedde det noe, og han måtte bringes til intensivavdelingen i all hast, og de kunne ikke holde ham i live, sier Simon.

Visestatsminister Hailemariam Desalegn tar over som fungerende statsminister, slik grunnloven tilsier.

Meles Zenawi er tidligere geriljaleder og har sittet ved makten i Etiopia siden han ledet et opprør mot Mengistu Haile Mariams militærjunta i 1991.

Under Meles' styre har Etiopia blitt anklaget for menneskerettighetsbrudd og forfølgelse av dissidenter. En strøm av etiopiere har de siste årene flyktet fra landet.

På papiret har Meles ført en politikk der makt er overført til regioner med ulike etniske grupper, men regjeringen har likevel hatt et fast grep om makten.

De første årene hadde Meles tittelen president, men siden 1995 har han vært statsminister. Presidenten i Etiopia har i dag liten formell makt.

To svenske journalister, Johan Persson og Martin Schibbye, sitter fengslet i Etiopia. De er dømt til elleve års fengsel for å ha støttet terrorisme og for å ha krysset grensen ulovlig fra Somalia til det omstridte, stengte området Ogaden

Sverige krever at de løslates, og det er kretsen rundt statsministeren som avgjør spørsmålet om de skal benådes, ifølge nyhetsbyrået TT.

Det er uklart om Meles' død vil påvirke svenskenes sak.

Det har også vært frykt for at dødsfallet vil kunne føre til ustabilitet i Etiopia, som regnes som en av stormaktene i det østlige Afrika.


– Glade

Den somaliske islamistgruppa al-Shabaab håper at Etiopia bryter sammen som følge av statsminister Meles Zenawis død.

– Vi er svært glade for at Meles er død. Etiopia vil med sikkerhet bryte sammen, sier talsmann for al-Shabaab, sjeik Ali Mohamud Rage.

Meles har to ganger besluttet å sende etiopiske regjeringssoldater over grensen til Somalia for å nedkjempe de islamistiske opprørerne. (ANB-NTB-AFP-Reuters)

Fakta om Meles Zenawi

  • Født 8. mai 1955 i Adwa i Tigray-regionen
  • Studerte medisin i Addis Abeba, men avbrøt studiene for å slutte seg til geriljagruppen Tigray-folkets frigjøringsfront (TPLF)
  • Ledet TPLF i kampen mot det kommunistiske militærregimet på 1970- og 80-tallet. I 1989 sto han bak opprettelsen av en bredere koalisjon: Det etiopiske folks revolusjonære demokratiske front (EPRDF)
  • Overtok som president etter at EPRDF inntok Addis Abeba i 1991. Da landet fikk en permanent forfatning i 1995 ble han statsminister
  • Gift med Azeb Mesfin, også hun TPLF-veteran. De har fire barn
  • Åpnet opp Etiopia mot Vesten. Under hans styre har landet opplevd en rivende økonomisk utvikling
  • Regimet har blitt anklaget for valgfusk og kritikere mener menneskerettene er blitt brutt i stadig større grad de siste årene
  • Under hans styre utkjempet Etiopia fra 1998 til 2000 en grensekrig mot Eritrea, som er styrt av hans gamle forbundsfelle fra borgerkrigen Isaias Afewarki. Forholdet mellom statene er fortsatt svært spent. Etiopia har også vært grepet militært inn i borgerkrigen i Somalia
  • (Kilde: BBC, Reuters, Wikipedia) (ANB-NTB)


På forsiden nå


...

Her er bjørnen i Vemundvik

Tips oss: Tlf: 74 21 21 00 SMS/MMS-foto: natips til 2005 Epost: redaksjon@namdalsavisa.no

Nyhet En bjørn rusler rundt like ved boliger i Vemundvik.Les mer

...

Namsos til 3. runde

Sport Med en bunnsolid første omgang, tok Namsos juniorlag seg greit videre til 3. runde i NM fotball. Les mer

...

Slokket selv gressbrann

Nyhet Gressbrannen så ut til å komme ut av kontroll og brannvesenet ble varslet.Les mer

...

Dukkehus brant opp

Nyhet Et dukkehus tok fyr og brant opp. Les mer

Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.