Nå er det igjen på tide å forberede seg på høststormene.
Nå er det igjen på tide å forberede seg på høststormene. Foto: ANB-arkiv

Ta grep før stormen kommer

Oslo (ANB): Snart er høststormene her igjen. Det er på tide å ta grep for å forebygge stormskader.

Publisert 13.10.2011 kl 11:31 Oppdatert 14.10.2011 kl 12:17

Tips en venn på e-post:



Norsk naturskadepool

  • Etter naturskadeforsikringsloven skal all forsikring av bygninger og løsøre mot brann også omfatte naturskade.
  • Naturskade i lovens forstand er skade på ting som direkte skyldes skred, storm, flom, stormflo, jordskjelv eller vulkanutbrudd.
  • I Norge har vi en todelt erstatningsordning ved naturskader på ting. Gjennom en fast rate belastet brannforsikringspremien til skadeforsikringsselskapene skal ordningen sikre dekning mot naturskader for alle som har tegnet brannforsikring.
  • Forsikringstaker forholder seg til sitt forsikringsselskap for oppgjør, og Norsk Naturskadepool utligner alle skader mellom selskapene fordelt på medlemsandel i poolen.
  • Fra 1. januar 2011 går 0,08 promille av brannforsikringssummen til Naturskadepoolen. Neste år går premien ned til 0,07 promille.

Før, under og etter

Før stormen
  • En storm har voldsomme krefter og løse gjenstander skaper farlige situasjoner. Fjern alt løst, og bind sammen det som ikke kan fjernes.
  • Sjekk at tauene sitter godt på båter i sjø og opplag.
  • Alle bygg under oppføring må sikres ekstra godt. Det samme gjelder le-vegger og garasjer med åpen port.
  • Ikke parker i nærheten av hus og trær. Er det trær rundt huset ditt, fjern om mulig brukne grener.
  • Prøv også å fjerne løs takstein.
  • Ha lommelykter og batteridreven radio parat, hvis.
Under stormen
  • Under stormen bør du holde deg innendørs! Ikke gå ut for å fjerne løse gjenstander eller feste noe. Det er for risikabelt.
  • Lytt til nyheter, og følg rådene du får der.
Etter stormen
  • Dekk knuste vinduer og hull i tak med noe som kan holde vind, snø og regn ute.
  • Fjern, flytt eller dekk til gjenstander og innbo som kan bli skadet. Det du ikke klarer selv, kan du få hjelp av et skadesaneringsselskap eller håndverkere til å gjøre.
  • Forsikringsselskapet betaler nødvendige utgifter til midlertidig reparasjon. Du må spare på kvitteringer for utlegg til nødreparasjon.
  • Hvis det har vært strømsvikt, må du sjekke fryseren. Flytt eventuelt varer til venner og kjente.
  • Ta bilder og video av det som er ødelagt.
  • Ikke kast ødelagte gjenstander før forsikringsselskapets takstmann har vært på besøk eller erstatningssaken din er avsluttet.
  • Er stormskaden så alvorlig at du ikke kan bo i huset, betaler forsikringsselskapet ditt for midlertidig innlosjering. Inngå en avtal med selskapet ditt.
  • Har du hytte, bør du raskest mulig sjekke hvordan det står til der og – om nødvendig – sette i gang med tildekking, tetting og nødreparasjon.
  • Når nødreparasjon er utført, må du hurtigst mulig melde skaden til forsikringsselskapet og få en avtale om veien videre. (Kilde: Tryg og FNO)

Et overslag fra Meteorologisk institutt viser at vi kommer til å få 200-300 kuling- og stormvarsler her i landet i løpet av høsten.

Gode råd

Her er noen gode råd som kan sørge for at du ikke rammes av stormenes herjinger:

- Løse gjenstander skaper farlige situasjoner. Trampolinen i hagen blir lett et «flygende objekt» når stormvinden kommer. Den må demonteres eller festes godt.

- Husk at du som huseier blir ansvarlig for alle skader forårsaket av alle løse gjenstander dersom de ikke er forsvarlig sikret. Sørg derfor for at konstruksjoner med stort vindfang er forsvarlig forankret.

- Båter i opplag, levegger og garasjer med åpen port kan lett bli «offer» for vindens herjinger. Her gjelder det derfor også å sikre godt og lukke dørene.

- Alle bygg under oppføring må sikres ekstra godt.

- Vær obs på at gamle trær, eller tjukke greiner på trær, kan blåse ned i stormen og skape stor skade på personer og eiendom.

Store ødeleggelser

I årene 2007-2010 fikk forsikringsselskapene meldt inn i snitt 3.259 stormskader årlig, og skadeoppgjørskostnadene utgjorde 138 millioner norske kroner i snitt hvert år. Men både antall skader og utbetalinger varierer mye fra år til år (se tabell til slutt i saken).

2011 ser imidlertid ut til å bli et «toppår». Allerede i juli var antall innmeldte skader oppe i 2.114, til en anslått erstatning på 102 millioner kroner.

Naturskadepoolen

– Så snart høststormen klassifiseres som «liten storm», det vil si at det blåser minst 20,8 meter per sekund, er det Norsk Naturskadepool som i prinsippet dekker skadene den forårsaker, sier Lars Wiig, avdelingsleder i KLP Skadeforsikring.

– Men kunden forholder seg til forsikringsselskapet på ordinært vis, og vi behandler skaden på lik linje med vanlige skader. Vi rekvirerer en takstmann som er godkjent for taksering av naturskader, og så utbetaler vi erstatning med bakgrunn i forsikringsvilkårene for naturskade.

Stormflo

Kombinasjonen tidevann, lavtrykk og storm kan føre til stormflo. Dette er ikke uvanlig på vestkysten av Norge og kan føre til store oversvømmelser.

Skader på bygninger som er forårsaket av stormflo, blir også dekket av Naturskadepoolen.

Brannforsikring

Hovedregelen er at bygninger og andre objekter som kan brannforsikres, automatisk også er dekket mot naturskade.

En promille av brannforsikringspremien som forsikringsselskapene mottar, innbetales til poolen.

Hvert selskap blir deretter avregnet i forhold til selskapets markedsandel innenfor eiendomsforsikringer.

Lavere premie

– De siste årene har det heldigvis vært et relativt lavt skadetilfang samlet sett. Dette medvirker til at premien fra forsikringsselskapene går ned neste år, fra 0,08 til 0,07 promille. Det er den laveste satsen siden poolens oppstart, forteller Jørgen Nielsen i Naturskadepoolen.

Stormskader

År

2007

2008

2009

2010

2011*

Estatning (i mill. kr.)

149

255

93

54

102

Antall stormskader

4 449

5 723

1 747

1 117

2 199

*per juli (Kilde: FNOs Naturskadestatistikk)

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Namsos, Gullholmstranda - Enebolig med dbl. gar...

2877772

Prisantydning: 1.550.000,-

Område: Namsos

Eiendomstype: Enebolig

Primærrom: 86m²

Visning: 26.06.2013 18:00 - 18:00]

Mer om boligen

2877772
Annonsere i avis og på nett?

Lokale meglere

Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn


Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.