...
Politiet hadde en stri tørn da hooligans fra Russland og Polen barket sammen tirsdag. Foto: Michael Steele, Getty Images/All Over Press/ANB

Polske fotballopptøyer

Rundt 20 personer ble skadd og nesten 200 pågrepet da russiske fotballtilhengere barket sammen med politiet og polske fans på sin vei mot stadionet i Warszawa i fredag kveld.

Publisert 13.06.2012 kl 13:31 Oppdatert 13.06.2012 kl 14:51

Tips en venn på e-post:

Det ble kastet stein og fyrverkeri mens Russland-fansen marsjerte over elven Vistula og inn mot arenaen. En rekke politimenn og flere biler måtte til for å skille dem fra de polske supporterne.

Polens idrettsminister Joanna Mucha er sjokkert over bråket.

– Dette var typiske hooligans, som har ingenting felles med ekte fans, sier Mucha.

5000 russiske fans utgjorde en livlig atmosfære mens de feiret 22-årsjubileet for løsrivingen fra Sovjetunionen. De viftet med russiske flagg og sang den gamle krigssangen «Katjusja» mens de ble geleidet inn mot EM-arenaen av opprørspoliti.

Kampen mellom Polen og Russland vekket tydelige følelser for mange. Under kommunisttiden var fotballen én av få muligheter Polen hadde til å slå Sovjetunionen.

På ett tidspunkt ble polske fotballpøbler sett mens de provoserte russiske fans før et slagsmål brøt ut. Ifølge vitner ble flere personer skadd i sammenstøtet.

Totalt har politiet pågrepet 184 personer, hovedsakelig polakker, i forbindelse med opptøyene. 20 personer ble skadd - av dem 10 politimenn, sju polske fotballfans, to russere og én tysker.

Politistyrken på 6000 mann i Warszawa så seg nødt til å bruke både tåregass, gummikuler og vannkanoner mot fotballfansene.

Samtidig førte 1-1-resultatet i selve fotballkampen til at gemyttene roet seg utover kvelden. Det var ikke meldt om store hendelser etter midnatt polsk tid.

Noen russere hadde hatter og flagg med stjerne, hammer og sigd, som er symbol for Sovjet-tiden. For russerne handler det om patriotisme, mens det minnet flere av polakkene om år med undertrykkelse. (ANB-NTB)

Omtalte lag og spillere



tirsdag

12

juni

Polen - Russland 1 - 1

EM Gruppe A 2012 - tirsdag 12. juni kl 20:45, Stadion Narodowy

Les kampreferat

På forsiden nå


...

Her er bjørnen i Vemundvik

Nyhet Mens bjørnen rusler rundt like ved boligen i Vemundvik, filmer 13 år gamle Berit Flasnes opptrinnet. Les mer

...

Godværet fortsetter!

Nyhet Etter en strålende 17. mai, våknet namdalingene opp til et vær som hentet ut fra Syden: Sol og over 20 varmegrader fikk disse ungguttene til å hive seg uti et avkjølende bad! Les mer

...

Namsos til 3. runde

Sport Med en bunnsolid første omgang, tok Namsos juniorlag seg greit videre til 3. runde i NM fotball. Les mer

...

Slokket selv gressbrann

Nyhet Gressbrannen så ut til å komme ut av kontroll og brannvesenet ble varslet.Les mer

Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.