Hallvard Løkholm
Første uke i februar vil stå i kulturens tegn i Høylandet. Da arrangeres historiens første «kulturvokko» i kommunen.
| HANS KRISTIAN HANSEN 74 21 21 33 hans.kristian.hansen@namdalsavisa.no | |
| Publisert 25.01.2008 kl 22:25 Oppdatert 25.01.2008 kl 22:25 |
HØYLANDET: Startskuddet går 2. februar med lokale arrangement i grendehusene på Kongsmoen og i Vassbotna, og så går det slag i slag kveld som dag fram til og med 10. februar.
- Vi ønsker å vise bredden i kulturlivet og at Høylandet er en kulturkommune - at det ikke bare handler om en revyfestival annethvert år, sier kultursjef Hallvard Løkholm som tok initiativet til «kulturvokko».
- Det blir med andre ord ei bred markering med mange sjangre representert - fra gammeldans og tradisjonsmusikk. Vi har også prøvd å ta hele bygda i bruk med arrangement fra Kongsmoen til Vassbotna, fortsetter Løkholm.
Han vedgår at det blir spennende å se hvordan opplegget vil fungere.
- Vi er mest spent på om vi får nok folk til arrangementene. Utfordringa for komiteen blir at da går folk mann av huse - lar arbeid være arbeid og boltrer oss i kultur, sier Løkholm.
Han legger til at lokale krefter står bak de aller fleste innslagene.
- De eneste vi har hentet utenfra, er Andreas Lunnan og Kåre Jessen med sine viser. De var sterkt ønsket etter sitt forrige besøk på Høylandet i fjor høst, opplyser Løkholm.
Blant innslagene han nevner spesielt, er eventyrstunda for førskolebarna på Hammer bru på kveldstid 5. februar. Noen av barna i naturbarnehagen står bak den sammen med Anne Børstad. «Kæm bor på over/under Hammer bru?» er spørsmålet som skal besvares i forestillinga.
- Ungene skriver selv historia, men får hjelp til iscenesettinga. For øvrig blir det fakkeltog fra Tyldum til brua før forestillinga - forhåpentligvis i godt vær, sier Løkholm.
8. februar blir det utdeling av både kommunens kulturpris og Pål Tyldums idrettspris under kulturkvelden i samfunnshuset.
Alt i alt blir rundt 400-500 aktører involvert på forskjellig vis i løpet av «Kulturvokko», anslår Løkholm.
- Når det gjelder kulturkvelden, håper vi at en del band stiller opp. Sepsielt hadde det vært artig med comeback av band fra 60- og 70-tallet. Jeg vet at noen er i ferd med å øve, sier Løkholm.
Han kan også fortelle at det på dagtid skal arrangeres intimkonserter forskjellige steder i kommunen, noe han håper vil spre glede i hverdagen. Det er skolen og kulturskolen som har ansvaret for disse innslagene.
- Som kultursjef synes jeg det er viktig å få fram at kultur har en verdi i seg selv. Å få til tiltak og opplevelse har med trivsel på gjøre, slår Hallvard Løkholm fast.
Spaltisten Etter hvert har vi alle måttet erkjenne at vi lever i en globalisert verden. Nå påvirkes ikke livet vårt i Namdalen bare av oss selv, av vedtak i fylket eller av storting og regjering. Les mer
Andre lag: Send NAF LAGNAVN til 2005
Du vil motta scoringsvarslinger når ditt lag spiller kamp. Tjenesten dekker Eliteserien og 1. divisjon. Pris: 1,- per varsling
Avmelding: Send NAF STOPP til 2005
Kampstart om:
Kinorunden:
Kinoguiden Fredag 5. februar blir det revestreker når Roald Dahls «Den fantastiske Mikkel Rev» har norgespremiere på Namsos kino. Les mer
Under åpen himmel
Vinter og nysnø gir ideelle forhold for å avsløre hva som lusker rundt i
skogen eller bak hushjørnet. Er det rådyr eller rev, eller kanskje bare
naboens hund?
Les mer
5. februar:
Akkurat nå Ferdes du i skogen en februarnatt, kan du være heldig å høre en rask fløytende vibrerende tone. Da er det perleugla eller «harehukra» som er i nærheten.Les mer
Under åpen himmel Min norske Vinter er saa vakker; De hvide sneebedækte Bakker, Og grønne Gran med puddret Haar, Og trofast Iis paa dybe Vande, Og Engledragt paa nøgne Strande; Jeg bytter neppe mod en Vaar.Les mer
Siste innlegg