...
Leirplass ved foten av Hestkjølen en sen kveld sist i august. Foto: Nasjonalparkboka

Et eldorado – nær deg

Ei ny praktbok vil trolig ligge under mange juletrær i Namdalen i år. Fotografene Steinar Johansen og Kjartan Trana og tekstforfatter Tormod Aune har laget en vakker hyllest til nasjonalparkene i Indre Namdal.

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Flatanger  Fosnes  Grong  Høylandet  Leka  Lierne  Namdalseid  Namsos  Namsskogan  Nærøy  Overhalla  Røyrvik  Vikna 
...
Ragnar Prestvik E-post
Publisert 13.11.2009 kl 22:26 Oppdatert 13.11.2009 kl 22:34

Tips en venn på e-post:

Flotte bilder fra
Lierne nasjonalpark

...

Bli med inn
i nasjonalparken!

...

bok

Steinar Johansen, Kjartan Trana, Tormod Aune:

Blå fjell og gylne drømmer

Blåfjella-Skjækerfjella nasjonalparker.

Utgitt av Lierne nasjonalparksenter

Diverse samarbeidspartnere.

Design/produksjon: Trio Media

NAMSOS: «Blå fjell og gylne drømmer» heter boka om Blåfjella-Skjækerfjella og Lierne nasjonalparker – laget på bestilling fra Lierne nasjonalparksenter.

I fem år har de tre trålet nasjonalpark-områdene på kryss og tvers for å sikre seg bildemateriale, opplevelser og annen dokumentasjon til ei bok om dette enestående villmarksområdet som ble åpnet som nasjonalpark av kronprinsesse Mette-Marit i 2004.

Alle årstider er skildret i boka – med fantastiske bilder som viser fjellets storslåtte natur, fargeprakt, frodige dyre- og fugleliv og barske vær- og klimatiske skiftinger fra blikkstille til øredøvende storm.

Bildebok

Bildene er svært framtredende i boka, som de er i de tidligere praktverkene fra Namdalen der trioen også har vært i sentrale roller. Det finnes mange fotografer av ulikt kaliber. Men Johansen og Trana er i fremste rekke og har blikk for både det storslåtte og detaljene. Derfor gir boka oss blinkskudd i form av tett-på-bilder av fugler, dyr og planter, men også rene naturbilder – som bare presenterer landskapet i all sin prakt eller viser spennet og sammenhengen mellom himmel, fjell og vann.

Både Johansen, Trana og Aune har bidratt med tekster i boka. Men først og fremst er det Tormod Aune som fører penna. Dette gjør han elegant i en levende, fortellende stil. Aune har et utvilsomt skrivetalent og er best når han legger egne opplevelser til grunn. Beskrivelsene av naturen og opplevelsene av å være i den, utfyller glimrende den opplevelsen det er å se på bildene.

Boka beskriver nasjonalparkene som strekker seg fra Lierne i nord, via Snåsa, Steinkjer og inn i Verdal. Ikke bare forfatternes og fotografenes feltopplevelser fra opphold i parkens områder, men historia om prosessen bak og opprettelse av nasjonalparkene, om geografi, geologi, botanikk og dyre- og fugleliv. Om historier som knytter seg til personer eller hendelser i denne villmarka. Her er beretninger om kjente fangstmenn, om bjønnskyttere, og det er sitater fra hyttebøker som beskriver fantastiske opplevelser inne i fjellheimen.

Fellesprosjekt

Jo, dette er ei bok å fryde seg over. Likevel; jeg kunne ha tenkt meg ei mer konsekvent linje i å tilføre bildene bildetekster slik at vi som blar i – eller leser – vet hvor motivene er hentet. Med flere bidragsytere kunne det gjerne også ha vært anført opphavsmann både i tekst og bilder, selv om dette selvsagt er et fellesprosjekt. Jeg blir ikke helt fortrolig med stadige skiftinger i fonter og skriftstørrelser i teksten. Jeg finner heller ikke logikken i Kjartans avstikker til Kanada for å beskrive snøugla – selv om den eksisterer innenfor parken.

Uansett er dette bagateller – boka er en solid dokumentasjon på hva nasjonalparkområdet rommer av muligheter og herligheter. Det kommer også til uttrykk i etterordet – der forfatterne gjør det klart at de ikke er ferdige med naturen og opplevelsene – selv om de er ferdige med boka.

Uansett hvor tett de er kommet innpå området i arbeidet med boka, står mye igjen. Vi forstår godt at de vil ha mer. For oss som er mottakere av budskapet, gir det lyst til å begynne å smake på herlighetene – også i virkeligheten.

An exception has occurred:

Unhandled Exception (500:class javax.servlet.jsp.JspException)

Caught DataFetcherException (no.api.datafetcher.DataFetcherBlackListException: URL http://origo.no/-/excerpt/get/1780/?output_as=fragment&layout=250px is blacklisted)

ocurred while accessing:/componada/component/show-esi/normal/section/element/www.namdalsavisa.no/75/5014728/medium/sec/element250/_/(servlet: componada)

no.api.datafetcher.tags.ImportTag.doEndTag(ImportTag.java:115)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag._jspx_meth_adf_import_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:1644)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag._jspx_meth_c_if_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:1602)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag.doTag(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeOrigo_tag:149)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_module_includeOrigo_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:428)

Trening, e' det fali' det?

Spaltisten 15 000 birkebeinere krysset mållinja, gjennomfrossen og gjørmete. Men var det farlig å sykle under de rådende forhold? Er det i det hele tatt sunt å være birkebeiner? Og må man ikke være utstyrsfreak for å delta der? Les mer

Namsoscupen 2010

...

Perlen ved storhavet

...

Fotball

SCORINGSVARSEL PÅ SMS

Nå kan du følge
Rosenborg på mobilen!

Send: NAF RBK til 2005

Andre lag: Send NAF LAGNAVN til 2005

Du vil motta scoringsvarslinger når ditt lag spiller kamp. Tjenesten dekker Eliteserien og 1. divisjon. Pris: 1,- per varsling

Avmelding: Send NAF STOPP til 2005

Fotball Live

søndag 12. sep. kl. 18:00
Rosenborg - Viking

Kampstart om:

9 dager 3 timer 0 min. 26 sek.
...

Kinorunden:

Date med divisjonsforskjell

Kinoguiden Kan en stakkarslig 5-er bli sammen med en solid 10-er?Les mer

Terningkast: 4

God start - laber innspurt

...

CD: «Heartcore»

ARTIST: Ingeborg Selnes

PLATESELSKAP: Universal

Les mer
Terningkast: 3

Ikke full tenning

...

CD: «Bad All Over»

ARTIST: Caroline And The Treats

SELSKAP: House Of Rock/Musikkoperatørene

Les anmeldelsen her!
...

Her er stedet for spontan jakt

Under åpen himmel

Er du fuglejeger som ønsker å dra ut på jakt med kort betenkningstid, har du unike muligheter i Klinga og Bangdalen. Og det koster ikke «skjorta». Les mer

...

3. september:

Jaktbare gjess

Akkurat nå Av de ti gåseartene som hekker eller kan observeres på trekk i Norge, er det gitt adgang til å jakte på fire av dem; Kortnebbgås, grågås, kanadagås og stripegås.Les mer

...

I år har han
gode utsikter

Under åpen himmel Etter en jaktsesong med svart fjell, ser det i år langt lysere ut over det meste av landet. Også i Namdalen. Flere ryper i sikte

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg
Web-annonser: Hilde Berntsen

Redaksjonen

Konst. sjefredaktør: Lars Mørkved
Nettansvarlig: Lars Øvereng

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.