...
Flere operatører på norsk sokkel har for dårlig beredskap ved akutt forurensning, konstaterer Klif. Foto: ANB-arkiv (illustrasjonsfoto)

«Grønne» jobbvinnere

Oslo (ANB): Vil du være sikret jobb i framtiden? Da bør du ta en «grønn» utdannelse.

Publisert 26.06.2012 kl 14:59 Oppdatert 26.06.2012 kl 15:05

Tips en venn på e-post:


...

Ikke gjør disse tabbene

Næringsliv Å bli Facebook-venn med sjefen kan få konsekvenser for din karriere. Les mer


...

– Genial oppfinnelse

Næringsliv Oppfinnelsen ser ut som et leketøy som hører hjemme i en sandkasse. Hva er dette for noe? Les mer


...

Mange tar tidligpensjon

Næringsliv Titusener benytter seg av muligheten til å ta ut tidligpensjon. Det bør ikke komme overraskende, mener LO. Les mer


...

Overtid for 9 av 10

Næringsliv 9 av 10 nordmenn jobber overtid, og pliktfølelse er den viktigste årsaken til at de tar overtid. Les mer



En undersøkelse viser nemlig at arbeidstakere med miljøfaglig kompetanse kan bli framtidens vinnere på arbeidsmarkedet.

En av fem norske ledere sier at de vil rekruttere medarbeidere med miljøfaglig bakgrunn i løpet av de neste par årene.

Ifølge undersøkelsen gjelder dette både i offentlig og privat sektor, men det er særlig to bransjer som skiller seg ut:

Hele 41 prosent av lederne i olje- og gassbransjen vil rekruttere grønne medarbeidere i nær framtid, mens 35 prosent i bygg- og anleggsbransjen sier dette er aktuelt.

– At såpass mange vil rekruttere grønn arbeidskraft synes vi er positivt, sier Per Bergerud, prosjektleder for konseptet Proffice Green Jobs, som står bak undersøkelsen.

– Dette gjenspeiler det vi opplever hos våre kunder, nemlig et økt miljøengasjement og fokus på bærekraftig utvikling, ofte som en del av bedriftens samfunnsansvar.

Ser vi på hvilken type miljøfaglig kompetanse bedriftene trenger de neste 1-2 årene, er det HMS som særlig skiller seg ut, med 58 prosent av svarene. Deretter kommer miljøplanlegging som det nest største området, med 30 prosent.

Her er hele oversikten:

HMS: 58 %

Miljøplanlegging: 30 %

Sertifiseringer (ISO, BREEAM, EMEAS): 27 %

Energiforvaltning: 24 %

Forurensing/miljøkonsekvensanalyse: 20 %

Avfallshåndtering: 19 %

Klimatilpassing: 15 %

Livssyklusanalyser (LCA): 10 %

Carbon Footprint Analysis (CFA): 4 %

Annet: 9 %

Undersøkelsen kartlegger også hva som er årsaken til at bedriftene vil rekruttere medarbeidere med denne miljøfaglig kompetanse.

45 prosent svarer at bedriftens strategi for samfunnsansvar krever det, mens 32 prosent mener det vil gi bedriften et konkurransefortrinn.

Særlig i privat sektor er dette viktig. I denne sektoren er det også mange som mener at en slik satsing bidrar til å øke inntjeningen og kutte kostnader for bedriften.

Motiv for å rekruttere grønne medarbeidere:

Bedriftens strategi for samfunnsansvar krever det: 45 %

Det vil gi oss et konkurransefortrinn: 32 %

Vi har alltid hatt løpende behov for denne type arbeidskraft: 30 %

Grønne tiltak er en trend vi ønsker å følge: 27 %

Det vil bidra til å øke inntjeningen / kutte kostnader for bedriften: 26 %

Miljøpolicyen i bedriften krever det: 22 %

Omlegging i bedriften skaper behov for denne type kompetanse: 11 %

Annet: 3 %

Stilling ledig

De nyeste annonsene

Annonsen utløper

Annonsere? Bestill annonse her

JOBBRÅDGIVNING



Sjekk våre guider


Tips oss

Telefon 74 21 21 00
SMS/MMS: Send NATIPS (din melding) til 2005
E-post: redaksjon@namdalsavisa.no
Tipsskjema
Ansatte

Kontakt oss

Sentralbord: 74 21 21 00
Postadresse: Namdalsavisa
Postboks 100, 7801 Namsos
Besøksadresse: Søren R. Thornæs veg 10
Fax redaksjon: 74 21 21 20

Annonser

E-post: annonse@namdalsavisa.no
Salgssjef: Ola Hindberg

Redaksjonen

Sjefredaktør og
adm. dir.:
Kim Riseth

Opphavsrett

Copyright: Namdalsavisa. Bruk av publisert innhold er ikke tillatt uten avtale.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.