Med en sugende spurt avgjorde Kim Riseth Engan Rundt til sin fordel.
NAMSOS: Under perfekte forhold ble Engan Rundt gjennomført lørdag ettermiddag. På forhånd var det helt åpent om hvem som skulle stikke av med årets seier i trimrittet, men mange holdt en knapp på fjorårsvinneren, unggutten Severin Sagmo.
Og 19-åringen var med helt i fremste rekke gjennom hele den 28 km lange løypa. Det samme var også Kim Riseth, og da Sagmo økte farten i bakken opp mot Namsos Skisenter hvor målet var, var det etter hvert bare Kim Riseth som kunne følge. Og som så ofte i sykkelrittet; den som ligger på bakhjulet når spurten går; han går seirende ut av rittet. Så også i Engan Rundt.
- Jeg skjønte jeg hadde muligheten da vi kom til toppen og jeg lå helt på bakhjulet. Da var det bare å tråkke til, og heldigvis holdt det inn, sier Riseth etter å ha spurtslått Severin Sagmo.
Sistnevnte var slett ikke skuffet over å bli slått av Riseth.
- Han syklet fort, og jeg visste at jeg kunne få trøbbel når han var med helt på tampen, sier Sagmo.
På tredjeplass fulgte Gjermund Rye.
Blant damene ble det favorittseier til Hege Galguften. Hun fikk imidlertid ingen lett veg til seieren. I første rekke ble hun utfordret av Tine Tomasli. Sistnevnte hadde en ledelse på 15 sekunder til Galguften da syklitene tok fatt på Engan-vegen. Galguften fikk imidlertid kontakt, og også i dameklassen ble rittet avviklet først på slutten. Dog ikke med en spurt. For Galguften fikk ei luke i de tunge motbakkene forbi Sykehuset Namsos.
- Det var et sliteritt i dag. Jeg kom i alle fall ikke lett til seieren, smiler Galguften.
På tredjeplass i dameklassen fulgte Hild Sissel Vannebo.