Inntekt: 4.640.833 kr. Formue: 13.453.389 kr. Skatt: 1.521.487 kr.

Lønnsomt livsverk

Det begynte for 26 år siden da Arnt Ove Amdal (50) kjøpte Overhalla Betongbygg. Nå eier han mange bedrifter og er kongen av Skogmo.

SLAPPER AV: Arnt Ove Amdal slapper best av i sofakroken selv om det ikke blir mye tid til sofasliting for mannen som tjener best i Namdalen. FOTO: BJØRN TORE NESS 

arkiv

OVERHALLA: Det er nesten så han må tenke seg om når vi ber han «dra lista» over de bedriftene han er inne i på eiersida. Jo, først og fremst eier han 97 prosent av Overhalla Gruppen. De eier igjen samtlige aksjer i Overhalla Betongbygg som eier 81 prosent av aksjene i Overhalla Mekaniske, og 56 prosent av aksjene i Overhalla Hus. Endelig eier de også 50 prosent av aksjene i Element Nord og 40 prosent av aksjene i Overhalla Transport.


Se skattelistene for hele Namdalen her:

Namdalens rikeste med kraftig vekst i formuen

Terje Bondø er fortsatt Namdalens rikeste med en formue på over 110 millioner kroner.

 



Har rundet de 50


– Det er det vesentligste. Jeg har noen småbedrifter i tillegg, sier Amdal og ler:

– Ja, det er dette jeg holder på med om dagene – og som gir meg grå hår.

Skjønt grå hår. Foreløpig er håret intakt og bare litt kledelig grått ved tinningen. Amdal har nådd middagshøyden og har rundet de 50. Han begynner å kjenne kjøret gjennom mange år, og bevilger seg mer fritid enn før. Han har også gjort grep for å ta bedre vare på helsa.

– I dag var jeg oppe klokka 06.00 og gikk en tur på fjellet før jobb. Man må prøve og holde seg i form, sier han.


Startet i det små


Arnt Ove Amdals karriere startet da han allerede som 21-åring tok over som daglig leder av Overhalla Betongbygg. Som 24-åring kjøpte han like godt hele bedriften.

– Hva betalte du?

– Det husker jeg ikke, men jeg minnes at vi omsatte for 800.000 kroner det første året, svarer han.

Nå omsetter de nevnte bedrifter for 550 millioner kroner i året. Det er en gedigen prosentvis økning.

– Ja, men det er masse dyktige folk som er med på dette, understreker sjefen selv.

– Du da. Jobber du mye?

– Antakelig mye mer enn andre folk. Om jeg ikke er på jobb, tenker jeg hele tida og bruker mye tid på det. Så er det alle telefonene. Men jobben er en del av livet mitt, jeg har aldri opplevd noe annet. Det går greit og vi har det bra, sier han.


Lever som vanlige folk


Amdal er gift og har tre barn i alderen 4–19 år. De bor like ved Overhalla Betongbygg på Skogmo i det Amdal kaller et «litt stort hus». Hvor stort, husker han ikke. De har hus i Polen der kona kommer fra. Dit reiser de gjerne om sommeren. Helger og fritid på høst og vinter tilbringes ofte på hytta på Bjørgan. Amdal liker å reise, og bevilger seg mer fritid nå enn før.

– Vi lever et vanlig liv. Verdiene jeg har, ligger i bedriftene, og inntekta går til å betale ned gjeld – og til formuesskatt, flireer han.

– Hvordan slapper du best av?

– I sofaen med en pils – og iPaden innen rekkevidde, smiler mannen som er bokført med Namdalens beste inntekt i det herrens år 2014.


OVERHALLA

                                                                                                                                                                               
NavnFødselsårFormueInntektSkatt
1Ole Formo194515.909.772784.316412.211
2Per Otto Valskraa196914.081.338661.897331.067
3Arnt Ove Amdal196513.453.3894.640.8331.521.487
4Pål Rikard Aunet195612.310.9091.018.816424.546
5Bjørn Peder Galguften194311.268.9181.941.032680.677
6Jogeir Barlien195110.815.385878.908379.792
7Endre Vold19498.351.5002.157.047673.541
8Ann Helen Skistad19667.445.9681.108.512391.365
9Kjell Ivar Grannes19477.174.4421.793.415532.360
10Per Asbjørn Skistad19426.664.612836.373290.288