Ane klar for Norge

Ane Appelkvist Stenseth fra Grong er tatt ut på elitelaget i langrenn.

PÅ LANDSLAG: Ane Appelkvist Stenseth er tatt ut på damelandslaget i langrenn.  Foto: Svein-Tore Hovd

NAMDALSAVISA

OSLO: Dette kom fram da landslagstrener Ole Morten Iversen presenterte jentene som er med på elitelandslaget for kommende sesong i Oslo kl. 12.00 mandag.

Det var før uttaket klart at det ikke ville bli opprettet et eget sprintlag, som mange hadde etterspurt.

I stedet samler man både allround-løpere og sprintere på samme lag.

GA PLASS: Landslagstrener Ole Morten Iversen, som her blir intervjuet under ski-NM i Meråker i vinter, fant plass til Ane Appelkvist Stenseth på elitelaget i langrenn.   Foto: JOHAN ARNT NESGÅRD, TRØNDER-AVISA

 

Strålende sesong

Ane Appelkvist Stenseth fikk sitt store gjennombrudd som skiløper denne sesongen, med fjerdeplass i verdenscuprennet i Cogne ei uke før ski-VM i Seefeld som sitt beste resultat.

Hun hadde også flere andre resultater blant topp-30 i verdenscupen, og hun endte på 19. plass sammenlagt i verdenscupen i sprint i årets sesong.

1995-modellen kom også med i den norske VM-troppen, men fikk ikke gå i Seefeld.

Stenseth har det siste året vært medlem av regionlandslaget Team Veidekke Midt-Norge, der hun har hatt Kristian Skrødahl som trener.

Nå flyttes hun altså opp på elitelandslaget.

- En av de sprinterne vi har stor tro på i tida som kommer, sa landslagstrener Ole Morten Iversen under presentasjonen.

Disse 12 løperne utgjør damelandslaget:

  • Therese Johaug, IL Nansen
  • Astrid Uhrenholdt Jacobsen, IL Heming
  • Tiril Udnes Weng, Nes Ski      
  • Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL
  • Kari Øyre Slind, Oppdal IL
  • Heidi Weng, IL Bul
  • Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik Skiklubb       
  • Ragnhild Haga, Åsen IL
  • Lotta Udnes Weng, Nes Ski                
  • Mari Eide, Øystre Slidre IL      
  • Ane Appelkvist Stenseth, Grong IL/Team Veidekke Midt-Norge
  • Anna Svendsen, Tromsø skiklubb

Det var på forhånd av uttaket diskutert hvorvidt sprintkometen Kristine Stavås Skistad ville få plass på laget. Hun skal trene en del sammen med elitelaget, men skal til daglig være tilpasset juniorlandslaget.

Menn sprint:
Sindre Bjørnestad Skar, Bærums Verk og Hauger IF
Mattis Stenshagen, Follebu IL
Pål Golberg, Gol IL
Erik Valnes, Bardufoss og Omegn IF
Eirik Brandsdal, Kjelsaas IL
Finn Hågen Krogh, Tverrelvdalen IL
Sondre Turvoll Fossli, Hokksund IL

Menn, allround:
Sjur Røthe, Voss IL
Simen Hegstad Krüger, Lyn Ski
Martin Johnsrud Sundby, Røa IL
Hans Christer Holund, Lyn Ski
Niklas Dyrhaug, Tydal IL
Didrik Tønseth, Byåsen IL
Johannes Høstflot Klæbo, Byåsen IL
Emil Iversen, IL Varden Meråker

Para
Kvinner:
Vilde Nilsen, Kvaløysletta Skilag
Birgit Skarstein, Frol IL

Menn:
Johannes Birkelund, Oppegård IL
Trygve S. Toskedal Larsen, Trysilgutten IL
Thomas Karbøl Oxaal, Sauda IL

Ledsagere:
Ole-Martin Lid, ledsager Thomas Karbøl Oxaal
Arvid Nelson og Eivind Røed, ledsagere Eirik Bye